Atvērto pētniecības datu apjoms un daudzveidība var kļūt par izaicinājumu, meklējot pētniecības vajadzībām nepieciešamos datus. Visbiežāk dati tiek meklēti tiešsaistē, kur meklēšanas rezultātus ietekmē ne tikai izmantotie rīki un lietotāja prasmes, bet daļēji arī veiksme. Aicinām pētniekus, zinātnisko institūciju pārstāvjus un citus interesentus iepazīties ar rakstu, kurā piedāvāti 11 praktiski ieteikumi pētniecības datu atrašanai – un ne tikai!

  1. Pārdomāt, kādi dati ir nepieciešami un kāpēc tie ir vajadzīgi (Think about the data you need and why you need them). Pirms uzsākt datu meklēšanu, svarīgi skaidri formulēt, kāda veida dati ir nepieciešami un kā tie tiks izmantoti konkrētā pētījuma kontekstā, piemēram, salīdzināšanai vai citiem mērķiem. Iepriekšēja sagatavošanās veicina mērķtiecīgāku un analītiskāku pieeju meklēšanas procesam, palīdzot ietaupīt laiku. Atbilstoši pētījuma vajadzībām, ieteicams jau iepriekš noteikt būtiskākos datu kritērijus un īpašības, piemēram, formātu, laika periodu, ģeogrāfisko pārklājumu, pieejamības nosacījumus u.c. Jāņem vērā, ka meklēšanas procesā šie kritēriji var mainīties un tikt precizēti.

  2. Vispiemērotākā resursa/ avota izvēle (Select the most appropriate resource). Lai uzsāktu datu meklēšanu, var izmantot repozitoriju reģistrus, piemēram, re3data.org, FAIRsharing, kā arī veikt meklēšanu vispārējās meklētājprogrammās vai konsultēties ar kolēģiem. Viens no izvēles kritērijiem ir pētniecības nozare. Nozaru repozitoriji bieži vien specifiskākas meklēšanas iespējas, pielāgotāku saskarni un filtrus. Jāņem vērā arī datu repozitorija standarti un kritēriji, lai gūtu pārliecību par datu kvalitāti un atkārtotas izmantošanas iespējām. Datus var atrast arī zinātniskajās publikācijās, kurās sniegta norāde uz pētījumā izmantotajiem datiem.

  3. Stratēģiska pieprasījuma izveide (Construct your query strategically). Lai no meklēšanas sistēmas izgūtu vēlamos rezultātus, nepieciešams precīzi un trāpīgi definēt pieprasījumu meklēšanas lauciņā. Katrā platformā, repozitorijā meklēšanas iespējas un iestrādātie principi atšķiras, tāpēc ir lietderīgi ielūkoties platformas izstrādātajos ceļvežos un iegūt  papildu skaidrojumus. Meklējot plašākās meklētājprogrammās, jāapsver iespēja izmantot meklēšanas operatorus.

  4. Repozitorija iespēju izmantošana atbilstoši savām vajadzībām (Make the repository work for you). Repozitoriju izstrādātāji iegulda darbu, organizējot datus tā, lai tie būtu vieglāk atrodami. Repozitorijos tiek izmantotas kontrolētas vārdnīcas, priekšmetu saraksti, ar kuriem ir vērts iepazīties, lai izprastu apraksta principus. Priekšstatu var gūt, arī veicot pārlūkošanu piedāvātajās tematiskajās kategorijās.

  5. Meklēšanas precizēšana (Refine your search). Visai bieži sākotnējā meklēšana sniedz nepilnīgus vai neatbilstošus rezultātus, taču, uz tiem pamatojoties, pieprasījumu var paplašināt, sašaurināt vai pārfrāzēt. Noderīgi ir meklēšnas filtri, lai precizētu datu formātu, pieejas nosacījumus u.c. Katram rezultātam var būt aktīvas saites jeb saistītie elementi, kuri novirza uz citiem tematiski līdzīgiem rezultātiem vai ļauj skatīt papildu informāciju, piemēram, par datu sniedzēju, u.c.

  6. Datu atbilstības un piemērotības novērtējums (Assess data relevance and fitness for use). Pirms atrasto datu lejupielādes, integrēšanas, analīzes un vizualizācijas vēlams sākumā novērtēt, vai tie atbilst sākotnēji izvirzītajām prasībām un kvalitātei. Ideālā gadījumā pie metadatiem būs ietverta arī datu dokumentācija, informācija par datu vākšanu, kvalitāti, iepriekšējo izmantojumu utt., kas palīdzētu visaptveroši novērtēt datu atbilstību savam pētījumam.

  7. Meklēšanas un datu informācijas saglabāšana (Save your search and data-source details). Lai vēlāk atrastu un atsauktos uz izmantoto datu kopu, ir svarīgi saglabāt piekļuves informāciju, piemēram, digitālā objekta identifikatoru jeb DOI. Tīemkļvietnes adrese var būt nepastāvīga, tāpēc pamatā var noderēt operatīvai piekļuvei, bet ne ilgtermiņa. Laba prakse ir arī saglabāt visu lejupielādēto datņu oriģinālu kopijas, lai nepieciešamības gadījumā atgrieztos un informāciju pārbaudītu.

  8. Meklēt ne tikai datus, bet arī datu pakalpojumus (Look for data services, not just data). Dažreiz dati var būt pieejami tikai ar lietojumprogrammu saskarnes (API) starpniecību vai kā saistītie dati, kuri vispārējās tīmekļa meklētājprogrammās nav meklējami. Piemēram, Google Earth Engine.

  9. Jaunāko datu monitorings (Monitor the latest data). Efektīvs veids kā atrast datus, ir lasīt jaunāko literatūru un žurnālu publikācijas. Ir žurnāli, kuru politika paredz, ka publikācijās izmantotajiem datiem ir jānodrošina piekļuve. Dažās datubāzēs un platformās iespējams iestatīt un saņemt personalizētus paziņojumus par jaunākajiem pievienotajiem datiem.

  10. Atbildīga attieksme pret sensitīviem datiem (Treat sensitive data responsibly). Lai gan datus lielākoties ir iespējams brīvi lejupielādēt, pastāv arī izņēmuma gadījumi, piemēram, datiem, kas saistīti ar veselību, apdraudētām sugām vai citu sensitīvu informāciju. Lai aizsargātu personas privātumu vai nepieļautu kaitējumu dabas objektiem vai sugām, šādos gadījumos par datiem pieejami tikai metadati. Ja piekļuve šiem datiem ir nepieciešama, ieteicams sazināties ar datu turētāju, skaidrojot paredzēto izmantošanas mērķi un vienojoties par nosacījumiem, tai skaitā, juridiskajiem ierobežojumiem. Saņemot piekļuvi, ir svarīgi datus izmantot ētiski un atbildīgi.

  11. Sniegt savu ieguldījumu – citēt un dalīties ar datiem (Give back - cite and share data). Kad nepieciešamie dati ir veiksmīgi atrasti un izmantoti, autoram ir iespēja dod savu ieguldījumu, veidojot atsauci uz datu kopu. Autors var sniegt arī atgriezenisko saiti datu veidotājiem un repozitoriju uzturētājiem par datu kvalitāti, metadatiem un lietojamību, lai uzlabotu to kvalitāti nākotnē. Būtisks ieguldījums ir arī autora vēlme turpināt dalīties ar datiem, veicinot zināšanu apmaiņu un sadarbību.

Lasīt vairāk

Informācijas avots

Gregory, K., Khalsa, S. J., Michener, W. K., Psomopoulos, F. E., de Waard, A., & Wu Mingfang. (2018). Eleven quick tips for finding research data. PLoS Computational Biology, 14(4). https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1006038

Dalīties

Ieteikumi pētniecības datu atvērtības veicināšanai
19.02.2025.

Ieteikumi pētniecības datu atvērtības veicināšanai