Atvērtās zinātnes stratēģija ir strukturēta 3 pīlāros:
I. pīlārs: “Atvērtā piekļuve zinātniskajām publikācijām” apraksta atvērtās piekļuves publicēšanās praksi un definē nacionālu atvērtās piekļuves politiku - visām jaunajām valsts finansēto pētniecības programmu ietvaros radītajām zinātniskajām publikācijām jābūt brīvi pieejamām “zaļajā” vai “zelta” atvērtajā piekļuvē bez embargo perioda.
II. pīlārs: “FAIR pētniecības dati” paredz, ka pētniecības datiem jābūt atvērtiem pēc noklusējuma, kā arī, ka ilgtermiņa saglabāšanai un atkārtotai izmantošanai paredzētiem pētniecības datiem, to metadatiem un e-infrastruktūrām maksimāli jāatbilst FAIR (findable, accessible, interoperable, reusable) principiem .
III. pīlārs: “Sabiedriskā zinātne (Citizen Science)” paredz kopradē (co-creation) balstītu sabiedriskās zinātnes veicināšanu, sniedzot sabiedriskās zinātnes iniciatīvām informatīvu atbalstu un piekļuvi zinātniskām e-infrastruktūrām (piemēram, pētniecības datu repozitorijiem); sabiedriskās zinātnes principu ieviešanu; sabiedriskās zinātnes integrēšanu Latvijas zinātnes komunikācijas aktivitātēs; kā arī Latvijas dalībnieku iesaisti starptautiskās iniciatīvās un tīklos.
Komentārus un atzinumus lūgums sūtīt uz e-pastu: aleksandrs-martins.blums@izm.gov.lv
Jautājumu gadījumā lūdzam sazināties ar Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta nozares ekspertu Aleksandru Mārtiņu Blūmu, tālr. 67047798, e-pasta adrese: aleksandrs-martins.blums@izm.gov.lv
Informatīvā ziņojuma projekts pieejams šeit.
Materiāls pārpublicēts no Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas tīmekļa vietnes: https://www.izm.gov.lv/lv/jaunums/aicina-sabiedribu-iesaistities-latvijas-atvertas-zinatnes-strategijas-veidosana